przejdź do Sochaczew.pl
84666 odwiedzin
Mieszkanie z 1%

Sochaczew będzie prawdopodobnie pierwszym miastem w Polsce, które seniorom oraz osobom objętym programem „Rodzina 500 plus” udzieli 99 procentowej bonifikaty przy wykupie mieszkania komunalnego. Projekt uchwały o zniżkach jest gotowy, czeka na opinie mieszkańców, radni zajmą się nim pod koniec maja.

Jak mówi Piotr Osiecki, kilka tygodni temu poprzez portal Sochaczew.pl, gdzie od lat działa panel „Zapytaj burmistrza” dotarło do niego pytanie, czy miasto rozważa wprowadzenie ulg przy wykupie mieszkań dla rodzin korzystających z programu „Rodzina 500 plus”.

- Pomysł wydał się bardzo ciekawy. Dzięki programowi sytuacja materialna rodzin wielodzietnych uległa w ostatnim roku znaczącej poprawie. Jeśli w ich budżecie pojawiło się dodatkowe 1-1,5 tysiąca złotych miesięcznie, mogą poważnie pomyśleć o spłacie zadłużenia czynszowego i przejęciu zajmowanego mieszkania na własność. Dotychczas wiele rodzin nie mogło skorzystać z bonifikaty, gdyż warunkiem rozpatrzenia wniosku o wykup było czyste konto w Zakładzie Gospodarki Komunalnej – mówi Piotr Osiecki.

 

Własność za 1% 

Na najbliższą sesję rady miasta, która odbędzie się prawdopodobnie 24 maja, trafi projekt uchwały o ustanowieniu bonifikat, lecz obejmą one nie tylko rodziny korzystające z programu 500 Plus, ale też osoby posiadające Sochaczewską Kartę Seniora 65+ i 75+, oraz pozostałych najemców mieszkań komunalnych. Będzie jednak różnica w przyznanych bonifikatach - seniorzy i duże rodziny staną się właścicielami mieszkań za 1 procent ich rynkowej wartości, pozostali najemcy za 25 procent.

- Ze sprzedaży wyłączamy mieszkania znajdujące się w budynkach przeznaczonych do generalnego remontu lub wyburzenia oraz tych, które w ostatnich latach były budowane lub gruntownie remontowane z dofinansowaniem zewnętrznym. To Fabryczna 4, Fabryczna 4A i Towarowa 6, na które nasz samorząd pozyskał dwa miliony dopłaty z rządowego programu wspierania budownictwa socjalnego  – wyjaśnia Piotr Osiecki.

 

Proponowane przez burmistrza zniżki przy wykupie mieszkania komunalnego:

- dla rodzin objętych programem Rodzina 500 Plus – 99%

- dla osób w wieku powyżej 65 roku życia, posiadaczy Sochaczewskiej Karty Seniora – 99%

- dla pozostałych najemców zajmujących lokale komunalne we wspólnotach – 75%

 

Zachęcamy do zapoznania się z całym artukułem "Mieszkanie za 1%" dostępnym na stronie internetowej Urzędu Miasta Sochaczew.

A A A
28.04.2017
godz.07:30

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość